Școala Gimnazială Nr. 194 Sector 4, București

Redirectioneaza 2% din impozitul pe venit pentru SCOALA TA

CAMPANIA 2016 – REDIRECTIONEAZA 2% catre ASOCIATIA PARINTILOR SI CADRELOR DIDACTICE DIN SCOALA 194 “MARIN SORESCU” din Bucuresti.

DESCARCATI DE AICI FORMULARUL 230 precompletat cu datele Asociatiei.


Conform art. 84, alin. 2 din Codul Fiscal, orice contribuabil, poate dispune directionarea a 2% din impozitul pe venit, platit statului, catre orice organizatie non-guvernamentala (asociatie, fundatie etc.) doreste. Practic in acest fel dvs. transmiteti statului modul in care doriti sa fie cheltuita o parte din impozitul dvs. pe venit. Atentie, aceasta suma nu reprezinta o sponsorizare sau donatie, ci este, in esenta, o parte a impozitului pe venit deja achitat, care poate fi directionata de catre fiecare cetatean in parte catre entitatea dorita de acesta !

Daca doriti ca, prin redirectionarea a 2% din impozitul pe care dumneavoastra l-ati platit statului pentru salariul din anul 2015, sa sprijiniti activitatea ASOCIATIEI PARINTILOR SI CADRELOR DIDACTICE DIN SCOALA 194 “MARIN SORESCU”, urmati in ordine pasii de mai jos, pana la data de 25 MAI 2016.


PASUL 1:  

a) daca ati avut VENITURI DOAR DIN SALARIU: DESCARCATI DE AICI FORMULARUL 230 precompletat cu datele ASOCIATIEI PARINTILOR SI CADRELOR DIDACTICE DIN SCOALA 194 “MARIN SORESCU”.

ANUL precompletat in formular este 2015, deoarece ne referim la impozitul pe venit din anul financiar incheiat 2015

sau

b) daca ati avut si ALTE VENITURI IN AFARA SALARIULUI: DESCARCATI DE AICI FORMULARUL 200.

Datele ASOCIATIEI PARINTILOR SI CADRELOR DIDACTICE DIN SCOALA 194 “MARIN SORESCU” de completare a formularelor sunt urmatoarele:

Denumire entitate nonprofit: ASOCIATIA PARINTILOR SI CADRELOR DIDACTICE DIN SCOALA 194 “MARIN SORESCU”
Cod de identificare fiscala a entitatii non-profit: 18060293
Cont bancar (IBAN): RO03RZBR0000060007318795


PASUL 2: completati cu datele personale DOAR UNUL DIN CELE DOUA FORMULARE DE MAI SUS, in functie de situatia in care va aflati.

ATENTIE: Formularul se completeaza de mana, in doua exemplare, dintre care unul ramane la dvs. cu numarul de inregistrare primit la depunere de la administratia finantelor publice .

a) pentru VENITURI DIN SALARIU: completati cu datele de identificare (pct. I) si semnatura. Restul rubricilor nu sunt obligatoriu a fi completate (se completeaza doar daca este cazul). Anexa informativa cu instructiunile detaliate pentru completarea formularului 230 o puteti gasiti AICI.

sau

b) pentru ALTE VENITURI IN AFARA SALARIULUI: trebuie completat formularul 200, citind cu atentie instructiunile de mai jos, la toate capitolele aferente tipului de venit obtinut. Anexa informativa cu instructiunile detaliate de completare a formularului 200 o gasiti AICI. iar un scurt ghid privind completarea formularului 200, puteti gasi AICI.

!!! Daca nu cunoasteti suma corespunzatoare a 2% din impozit, puteti lasa casuta necompletata, deoarece, cf. art. 84, alin. 3 din Codul fiscal: “…Organul fiscal competent are obligatia calcularii, retinerii si virarii sumei reprezentand pana la 2% din impozitul datorat …”


PASUL 3: Depuneti formularul:

3.1. DIRECT la registratura organului fiscal

3.2. sau trimiteti formularul PRIN POSTA, cu scrisoare recomandata, la Administratia Finantelor Publice a localitatii de domiciliu (potrivit legii este acceptata si adresa unde locuieste efectiv deponentul, in cazul in care aceasta este diferita de domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal in Romania) sau la Administratia Finantelor Publice corespunzatoare sursei de venit (de ex. adresa companiei/institutiei angajatoare).

3.3. ELECTRONIC: Formularul se poate transmite prin mijloace electronice de transmitere la distanta, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.

Detalii privind transmiterea formularului 230, in mod electronic, puteti gasi AICI

Detalii privind transmiterea formularului 200, in mod electronic, puteti gasi AICI

Adresele Administratiilor Finantelor Publice le gasiti aici: ADRESE – CLICK AICI.


ALTE INFORMATII UTILE:

1. Modelul standard de formular necompletat disponibil pe pagina ANAF, se gaseste aici: FORMULAR 230 / FORMULAR 200.

Datele Asociatiei pentru completarea formularelor sunt urmatoarele:

Denumire entitate nonprofit: ASOCIATIA PARINTILOR SI CADRELOR DIDACTICE DIN SCOALA 194 “MARIN SORESCU”
Cod de identificare fiscala a entitatii non-profit: 18060293
Cont bancar (IBAN): RO03RZBR0000060007318795

2. In cazul in care doriti sa trimiteti prin posta, programul majoritatii oficiilor postale este unul destul de flexibil: Luni-Vineri: 08:00-19:00 iar unele lucreaza si Sambata: 08:00-14:00. Mai multe detalii AICI.

3. Puteti gasi AICI – un MODEL DE COMPLETARE A FORMULARULUI 230 !!!

4. In conformitate cu O.G. nr.92/2003, art.11, alin (4), beneficiarii sumelor obtinute prin completarea formularelor 230 sau 200 nu pot obtine informatii cu caracter fiscal din care sa reiasa “identitatea vreunei persone fizice sau juridice”. In concluzie, in cazul in care doresc, contribualbilii sunt singurii care ar putea solicita informatiile fiscale de mai sus. Totodata, in cazul in care doresc, contribuabilii pot comunica Asociatiei ca au depus formularele respective.