Școala Gimnazială Nr. 194 Sector 4, București

Dezbatere – subiecte la concursuri si olimpiade

           Joi, 25 oct. 2012, la Scoala Gimnaziala Nr.194, incepand cu ora 9:30, s-a desfasurat DEZBATEREA Despre conceperea subiectelor la concursuri şi olimpiade scolare  şi modalităţi de evaluare – o activitatea metodica  deosebit de importanta, la care au participat inspectori, profesori metodisti si  responsabili ai comisiilor metodice din toate scolile sectorului  4.

           La aceasta actiune, gazduita cu multa caldura si profesionalism de conducerea unitatii de invatamant  si de profesorii ce formeaza catedra de limba si literatura romana a scolii – Lucia Minchevici, Ioana Danila, Lacramioara Dudea, Iulia Popica, Alina Dumitru si Anca Badalea –  s-au organizat ateliere de lucru in care s-au analizat si, mai apoi, s-au prezentat opiniile  cadrelor didactice referitoare la maniera de evaluare a lucrarilor elevilor ce participa la examene, concursuri scolare si olimpiade.

           Activitatea s-a bucurat de participarea  Doamnei Inspector General, prof. Mina- Maria Rusu, a Doamnei Inspector General, prof. Anca-Denisa Petrache – din cadrul MECTS – precum si a Doamnelor  Inspector de specialitate din cadrul ISMB, prof. Mihaela Cirstea si Ileana Sanda.

           Actiunea a fost temeinic pregatita si bine gandita, astfel incat  dialogul generat  atat intre membrii comisiilor de lucru, cat si intre cadrele didactice participante si reprezentantii MECTS si ISMB au evidentiat preocuparea si responsabilitatea cu care fiecare dintre parti trateaza evaluarea cunostitelor elevilor, indiferent de competitia organizata, fiindca se doreste stabilirea, in mod obiectiv, a unei ierarhii a valorilor.

           Un moment special a fost cel in care elevii scolii – participanti premiati  la fazele superioare ale concursurilor scolare (etapa municipala si nationala) – au impartasit celor prezenti din gandurile, trairile si dilemele lor, retraind implinirea unui vis ce a devenit realitate.

Felicitari echipei organizatoare!

Succes elevilor si profesorilor indrumatori in anul scolar 2012/2013!