Școala Gimnazială Nr. 194 Sector 4, București

Comunicat de presa

                              In perioada 22- 26 octombrie 2013, Scoala Gimnaziala Nr. 194 Bucuresti va organiza o intalnire de proiect in cadrul proiectului cu titlul ,,Meeting Points of Our European Cultural Heritage”(,,Puncte de intalnire ale mostenirii noastre culturale europene“), proiect care face parte din Programul de invatare pe parcursul intregii vieti (Lifelong Learning Progamme), actiunea Grundtvig- Parteneriate pentru invatare , program care se desfasoara sub egida si cu finantare de la Comisia Europeana, Bruxelles in perioada 2012- 2014.

                             Partenerii nostri europeni sunt institutii de educatie din Larnaca- Cipru, Anvers- Belgia, Kocaeli- Turcia, El Molar- Spania, Namyslow- Polonia si Orestiada- Grecia.

                             Scopul major al proiectului este acela de a aduce in fata unor grupuri de adulti implicati in activitatile educative/ de invatare ale proiectului imaginea trecutului, concentrata pe trei subiecte: ,,Dragostea de tara“, ,,Dragostea dintre mama si copil“ si ,,Iubirea romantica“ . Proiectul urmareste constientizarea si sensibilizarea publicului larg fata de elementele definitorii ale patrimoniului cultural national si european si dezvoltarea la adultii din grupul tinta a unor competente in domeniul literaturii, istoriei, artelor, filosofiei.

                             Activitatile organizate de scoala noastra in cadrul intalnirii de proiect vor fi: workshop, activitati demonstrative de invatare,  prezentari ale  rezultatelor obtinute de parteneri pana in prezent, serata literara, festival muzical, cat si activitati de cunoastere a patrimoniului cultural romanesc.

                             In implementarea acestui parteneriat pentru invatare, institutia noastra are ca parteneri diferite organizatii din comunitatea locala: Comitetul de parinti al scolii, Asociatia parintilor din scoala noastra, Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti,  Primaria Sectorului 4.

  Echipa de proiect

Sorry, comments are closed for this post.

Adresă: București, Sector 4, Bulevardul Alexandru Obregia, Nr. 3A

Cod poştal: 041721

Telefon: 021 461 0790

-scoala194ms@gmail.com - comunicare inter-instituțională;
-secretariat@194.ro - comunicare cu publicul (părinți, elevi etc.).