Școala Gimnazială Nr. 194 Sector 4, București

Noaptea Europeană a Muzeelor

Inițiată de Ministerul Culturii și Comunicării din Franța și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO și de Consiliul Internațional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor este un eveniment de succes european desfășurat la nivel internațional și aflat anul acesta la a 12-a ediție.
Mii de muzee și instituții culturale din 30 de țări europene își aprind luminile și deschid porțile în aceeași noapte.
Milioane de europeni sărbătoresc cultura ieșind pe străzi în aceeași noapte, însoțiți de prieteni și familii.
Anul acesta, evenimentul este sărbătorit de peste 3000 de muzee din toată Europa în data de 21 mai.
Site-ul oficial al evenimentului european: http://nuitdesmusees.culturecommunication.gouv.fr/
Noaptea Muzeelor este un eveniment care contribuie la conturarea identității noastre culturale europene.– Ministrul Culturii și Comunicării din Franța, Dna Audrey Azoulay.
Pentru al patrulea an consecutiv, tema ediției este ”Clasa, Opera!”, școlile împreună cu muzeele fiind invitate să participe la acest nou proiect pedagogic prilejuit de Noaptea Muzeelor. Muzeele aleg o lucrare, iar elevii din toate ciclurile de învățământ se lasă inspirați de aceasta și o prezintă apropiaților sub diverse forme: texte, benzi desenate, fotografii, video, producții plastice, coregrafice, muzicale, etc. Elevii sunt invitați astfel să fie ghizi ai Nopții Muzeelor. 301 muzee din Franța participă la acest program.

EVALUARE CLASA A VIII-A

Probele pentru Evaluarea Naţională   Elevii claselor a VIII-a participă în anul şcolar 2014/2015 la Evaluarea Naţională organizată la disciplinele: Limba şi literatura română [22.06.2015] Matematică [24.06.2015]   Fiecare probă are o durată de 120 minute şi toate probele se susţin în unitatea de învăţământ în care este înmatriculat elevul. Subiectele pentru Evaluarea Naţională se elaborează în cadrul Centrului Naţional pentru Curriculum şi Evaluare… Continue Reading

NOUTĂȚI – testare bilingv clasa a VIII-a

Precizari pentru elevii claselor a VIII a   Prin O.M. Nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 Art.4, candidaţii care promovează, pe parcursul învățământului gimnazial, examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine pot solicita recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la aceste examene cu… Continue Reading

PRECIZARI pentru semestrul al II lea, 2014/2015

Sâmbătă, 30 ian.2014, elevii au intrat în vacanţa intersemestrială, care se va încheia peste o săptămână. Astfel, ei se vor întoarce înapoi la şcoală luni, 9 februarie, când începe semestrul al doilea, potrivit structurii anului şcolar 2014-2015, publicată de Ministerul Educaţiei. Cursurile şcolare reîncep luni, 9 februarie 2015, iar pe 10 aprilie, elevii vor intra… Continue Reading

La ORA bilanțului- iulie 2014

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text] Luni, 14.07.2014, la Școala Gimnazială Nr. 194, din sectorul 4 al capitalei, s-a transmis o invitație ce ne onorează și ne obligă în același timp, fiindcă participarea la Festivitatea de premiere a absolvenților de nota zece este o recunoaștere oficială a desfășurării unei activități instructiv-educative de calitate ce stă sub semnul valorii și,… Continue Reading

Adresă: București, Sector 4, Bulevardul Alexandru Obregia, Nr. 3A

Cod poştal: 041721

Telefon: 021 461 0790