Noaptea Europeană a Muzeelor

Inițiată de Ministerul Culturii și Comunicării din Franța și patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO și de Consiliul Internațional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor este un eveniment de succes european desfășurat la nivel internațional și aflat anul acesta la a 12-a ediție.
Mii de muzee și instituții culturale din 30 de țări europene își aprind luminile și deschid porțile în aceeași noapte.
Milioane de europeni sărbătoresc cultura ieșind pe străzi în aceeași noapte, însoțiți de prieteni și familii.
Anul acesta, evenimentul este sărbătorit de peste 3000 de muzee din toată Europa în data de 21 mai.
Site-ul oficial al evenimentului european: http://nuitdesmusees.culturecommunication.gouv.fr/
Noaptea Muzeelor este un eveniment care contribuie la conturarea identității noastre culturale europene.– Ministrul Culturii și Comunicării din Franța, Dna Audrey Azoulay.
Pentru al patrulea an consecutiv, tema ediției este ”Clasa, Opera!”, școlile împreună cu muzeele fiind invitate să participe la acest nou proiect pedagogic prilejuit de Noaptea Muzeelor. Muzeele aleg o lucrare, iar elevii din toate ciclurile de învățământ se lasă inspirați de aceasta și o prezintă apropiaților sub diverse forme: texte, benzi desenate, fotografii, video, producții plastice, coregrafice, muzicale, etc. Elevii sunt invitați astfel să fie ghizi ai Nopții Muzeelor. 301 muzee din Franța participă la acest program.